Rehabilitácia pri výmene bedrového kĺbu – prečo je dôležité začať rehabilitovať čo najskôr?

30.12.2022
Rehabilitácia pri výmene bedrového kĺbu
Rehabilitácia pri výmene bedrového kĺbu

Absolvovali ste výmenu bedrového kĺbu? Kedy začať s rehabilitáciou? Čo všetko obsahuje? Prečo je podľa nás dôležité začať s ňou čo najskôr?

V článku sa dočítate:

  1. Kedy začať s rehabilitáciou pri operácií bedrového kĺbu?

  2. Čo všetko obsahuje rehabilitácia pred a po výmene bedrového kĺbu?

  3. Prečo by ste mali začať rehabilitovať čo najskôr?

Kedy začať s rehabilitáciou pri operácií bedrového kĺbu?

Pokiaľ ste ešte operačný zákrok neabsolvovali alebo máte pred sebou dlhú čakaciu dobu, mali by ste vedieť, že súčasťou operácie bedrového kĺbu by mala byť aj predoperačná rehabilitačná príprava danej oblasti.

Aj keď je výmena bedrového kĺbu častým operačným zákrokom najmä v seniorskom veku, podstúpenie takéhoto zákroku v akomkoľvek veku života nie je žiadna ľahká operácia a zmení život pacientovi z hľadiska možnosti výberu športu alebo fyzickej aktivity.

Pokiaľ ste už operáciu absolvovali, je nesmierne dôležité začať s rehabilitáciou čo najskôr. Skorý rehabilitačný proces vám zaručí rýchlejšiu regeneráciu a rekonvalescenciu a najmenej bolestný návrat spať do aktívneho života. V tomto smere je kľúčových prvých 6 týždňov, kedy sa hojí kosť s kĺbom a dochádza ku vzájomnej integrácii. Počas tohto obdobia musí byť končatina v úplnom odľahčení. 

Čo všetko obsahuje rehabilitácia pred a po výmene bedrového kĺbu?


Rehabilitácia pred výmenou bedrového kĺbu

Vo všeobecnosti je predoperačná rehabilitácia jedna z najpodceňovanejších foriem doby, strávenej pred operačným výkonom. V predoperačnej príprave fyzioterapeut učí pracovať pacienta s telom a kĺbom tak, akoby bol už druhý deň po operácii. Každý pacient čakajúci na tento zákrok by mal prejsť edukáciou od fyzioterapeuta, ktorý mu vysvetlí základné indikované a kontraindikované pohyby, ako sú napríklad chôdza s barlami, chôdza zo schodov a do schodov, správne polohovanie, nácvik sedu alebo vysoký posed (wc doska, vyvýšenie posedu na stoličke či gauči).

Hlavnou kontraindikáciou sú vnútorná rotácia, prekríženie dolných končatín či presiahnutie 90 stupňov v bedrovom kĺbe a chrbte. Po absolvovaní takejto prípravy výrazne uľahčujeme prácu aj operatérovi v rámci operačných prístupov. Správnou predoperačnou prípravou budú mať tkanivá menšie zápalové reakcie, menší opuch, takisto sú elastickejšie a  v prípade kĺbu pohyblivejšie.

Fyzioterapia bedrového kĺbu
Fyzioterapia bedrového kĺbu


Rehabilitácia po výmene bedrového kĺbu

V prvej časti rehabilitačného pooperačného procesu sa začína už na druhý deň po operácií, pasívnou častou rehabilitácie na lôžku, ktorú tvoria najmä pasívne pohyby. Postupným rehabilitačným procesom pacienta vertikalizujeme - staviame na nohy. Pokiaľ je priebeh rehabilitácie bez komplikácií, začíname aktívne asistované cvičenie. To znamená, že fyzioterapeut učí pacienta prirodzené pohyby ako cievna gymnastika, drill quadricepsu, nácvik elevácie dolnej končatiny, postupnú aktivitu gluteálnych čiže sedacích svalov.

Pacient je súčasne fyzioterapeutom edukovaný o polohovaní a otáčaní na bok, či brucho. Postupom dní a ustupovaním bolesti pomaly pridávame náročnejšie cviky zamerané aj na zväčšovanie hybnosti v operovanom kĺbe a silu svalov dolnej končatiny, ktoré sú dôležité pre vertikalizáciu a následnú chôdzu bez barlí. Všetky pohyby sú dôležité pre aktiváciu svalov, ktoré dokážu stratiť polovicu svojho objemu a sily už behom 48 hodín. Nevyhnutnou časťou rehabilitácie po operácii bedrového kĺbu je aj mobilizácia jazvy.

Intenzita ani dĺžka rehabilitácie po operácií bedrového kĺbu sa nedá presne určiť. Záleží od zdravotných predpokladov pacienta, ako aj priebehu rekonvalescencie. V celom procese rehabilitácie sú veľmi dôležité prvé 2 - 3 týždne, kedy by mal pacient navštevovať rehabilitačné zariadenie minimálne 3 - 4 krát za týždeň. Postupne sa lehota skracuje na 1 - 2 krát do týždňa. U nás v rehabilitačnom centre v Trenčíne poskytujeme pacientom možnosť liečebných pobytov s ubytovaním, kedy pacient absolvuje aj niekoľko terapií za deň bez opustenia našich priestorov.

Prečo by ste mali začať rehabilitovať čo najskôr?

Včasná, aktívna a rýchlejšia rehabilitácia vám zaručí rýchlejšiu regeneráciu a rekonvalescenciu, najmenej bolestný návrat spať do aktívneho života, rýchlejší nárast svalovej sily a väčší rozsah hybnosti operovaného bedrového kĺbu. Fyzioterapeut v rámci rehabilitačného postupu zároveň využíva techniky a metodiky na ovplyvnenie opuchu a bolesti. Skorým rehabilitačným zásahom tiež predchádzame vzniku krvných zrazenín - trombóz.

zdroj obrázkov: Freepik

Sme tu pre vás a radi vám pomôžeme.

V našom rehabilitačnom zariadení RehabMedica, využívame vďaka neustálemu vzdelávaniu najmodernejšie a najefektívnejšie fyzioterapeutické postupy a metódy a poskytujeme zákazníkom komplexnú fyzioterapeutickú starostlivosť.