Fyzioterapeut – kto to je a ako mi pomôže?

01.01.2023
Fyzioterapia krčnej chrbtice
Fyzioterapia krčnej chrbtice

Ako by mal vyzerať dobrý fyzioterapeut? Načo sa zameriava, kedy vyhľadať jeho pomoc a s čím všetkým vám kvalitná fyzioterapia/rehabilitácia dokáže pomôcť?

V článku sa dočítate:

 1. Kto je fyzioterapeut?

 2. Kedy vyhľadať pomoc fyzioterapeuta?

Kto je fyzioterapeut?

Fyzioterapeut je zdravotnícky pracovník, špecialista, ktorý sa na základe dosiahnutého vyššieho odborného alebo vysokoškolského bakalárskeho, magisterského či doktorandského vzdelania stará o vaše zdravie, najčastejšie zdravie vášho pohybového aparátu.

Pozor, fyzioterapeut nie je masér ani tréner.

Výsledkom spolupráce fyzioterapeuta s pacientom by malo byť zbavenie sa bolesti, riešenie stanovenej diagnózy a prinavrátenie stratených schopnosti alebo funkcií ľudského organizmu ako celku. Dobrý fyzioterapeut pracuje na všetkých stupňoch zdravotnej starostlivosti, vrátane prevencie, vzdelávania, rehabilitácie a komplexnej liečby.

Pri svojej práci využíva špeciálne fyzioterapeutické metodiky a techniky ako napríklad manuálne a mobilizačné techniky, postizometrická relaxácia PIR, antigravitačná relaxácia AGR, Spiral dynamic koncept LTV, Bobath koncept, Vojtová metóda, SM systém až po podanie fyzikálnej terapie (laseroterapia, ultrasonoterapia, magnetoterapia a pod.).

Fyzioterapia po zlomenine členka
Fyzioterapia po zlomenine členka

Kvalitný fyzioterapeut pristupuje ku každému pacientovi individuálne, s citom, zameriava sa na človeka ako celok, nikdy nie len na boľavé/problémové miesto, je empatický, čo znamená, že nerieši len fyzický stav a fyzické aspekty, ale aj emocionálne a psychické pohodlie.

Fyzioterapeutický pracovník sa vždy v prvom kroku zameriava na komplexnú diagnostiku a zhodnotenie funkčného zdravotného stavu, na základe čoho pacientovi pripraví komplexný fyzioterapeutický plán, s cieľom pozitívne ovplyvniť jeho zdravotný stav a v čo najkratšom čase ho vrátiť do bežného alebo pracovného života.

Súčasťou práce fyzioterapeuta je aj edukácia pacienta so zameraním na fungovanie v každodennom živote a odstránenie škodlivých pohybových stereotypov. 

Kedy vyhľadať pomoc fyzioterapeuta?

Pomoc fyzioterapeuta väčšina z nás vyhľadá najmä v období rekonvalescencie po operačnom výkone alebo úraze. Fyzioterapia (Fyzioterapia - kedy a s čím všetkým mi dokáže pomôcť?) vám pomôže aj v prípade prípravy na operačný výkon. V rámci operačných prístupov absolvovaním takejto predoperačnej rehabilitačnej prípravy výrazne uľahčujeme prácu aj samotnému operatérovi.

V prípade, že máte nesprávne držanie tela, problémy s rovnováhou či nedokážete bez bolesti urobiť bežné a nenáročné pohyby, mali by ste tiež vyhľadať pomoc fyzioterapeutického pracovníka.

Bankovanie a kineziotejping
Bankovanie a kineziotejping

Fyzioterapia je rovnako vhodná pre pacientov s ortopedickým, neurologickým, gynekologickým, kardiovaskulárnym alebo reumatologickým ochorením, rieši problémy žien, ktoré majú problém otehotnieť, zmierňuje alebo odstraňuje bolesti hlavy či pomáha znížiť psychické napätie a stres.

Kedy by ste mali vyhľadať pomoc fyzioterapeuta?

 • predoperačné stavy (predoperačná rehabilitačná príprava, príprava na operáciu)
 • pooperačné stavy (pooperačná rehabilitácia, rehabilitácia po operácií ramena, kolena, bedrového kĺbu, lakťového kĺbu, zápästia, chrbtice ...)
 • poúrazové stavy (zlomeniny, vyvrtnutia...)
 • artróza, artritída
 • bolesti chrbta, kĺbov, šliach
 • chybné držanie tela, skoliózy
 • iradiácie do končatín
 • motorická slabosť
 • skleróza multiplex, Morbus Parkinson, Morbus Bechterev
 • stavy po CNP
 • ochrnutia, parézy, plégie
 • kardiovaskulárna či dychová nedostatočnosť
 • inkontinencia
 • neplodnosť
 • postcovidové stavy

V našom fyzioterapeutickom centre v Trenčíne sa najčastejšie zaoberáme bolesťami chrbta rôznej príčiny (skoliózy, poruchy platničiek, únavové bolesti, stavcové zlomeniny...), pooperačnými stavmi (stavy po výmene kĺbu, stavy po operáciách) ale aj neurologickými diagnózami typu cievna mozgová príhoda, skleróza multiplex, parézy, plégie a mnoho iných. 

zdroj obrázkov: Freepik

Sme tu pre vás a radi vám pomôžeme.

V našom rehabilitačnom zariadení RehabMedica, využívame vďaka neustálemu vzdelávaniu najmodernejšie a najefektívnejšie fyzioterapeutické postupy a metódy a poskytujeme zákazníkom komplexnú fyzioterapeutickú starostlivosť.