SM SYSTÉM

SM systém

SM systém predstavuje systematické cvičenia zamerané na pohybový aparát človeka; predovšetkým chrbticu.


SM systém
spája rehabilitačnú liečbu s prevenciou, regeneráciou a kondičným tréningom v jednotnom metodickom postupe. Autorom je bývalý športovec a renomovaný český lekár MUDr. Richard Smíšek. SM systém vychádza z dôkladného anatomického poznania a klinických štúdii. Pomenovanie SM systém znamená - stabilizáciu a mobilitu. Cvičenia stabilizujú telo (chrbticu) a zároveň vytvárajú pohyb - mobilitu.

Metóda SM systém sa vyvíja viac ako 30 rokov. Už 25 rokov sa používa v klinickej praxi u pacientov s bolesťami chrbtice, s akútnym vyklenutím disku (platničky) a skoliózou. Využívajú ju aj vrcholoví športovci na zlepšenie výkonu a predchádzanie preťaženiu a degenerácii chrbtice a veľkých kĺbov.


Cvičenie má tiež veľký význam pri prevencii a liečbe porúch veľkých kĺbov (bedrový, kolenný a ramenný, kĺby nohy a nožná klenba). Je vhodné pre všetkých od 5 do 100 rokov. SM systém je založený na zisteniach, že väčšinu bolestí chrbta spôsobuje nerovnováha svalov spôsobená predovšetkým nesprávnym držaním tela.

Každý človek sa rodí so schopnosťou tzv. špirálovej stabilizácie tela pri pohybe. To znamená, že pri pohybe sa naše svaly reťazia - nadväzujú jeden na druhý tak, že vytvoria okolo tela špirálu. Tá pôsobí ako pevný korzet, ktorý nás chráni pred pádmi a úrazmi. Hlavnou úlohou tohto svalového korzetu je trakcia chrbtice. Keď nás pevný svalový korzet obopne a stlačí, "narastieme" a naša chrbtica sa natiahne.


Nesprávne držanie tela spôsobuje disharmóniu vo svaloch. Na jednej strane sú svaly skrátené a na druhej oslabené a nedokážu medzi sebou správne fungovať a zapájať sa vtedy , keď treba zastabilizovať jednotlivé segmenty v správnej polohe pri pohybe.

SM systém je súbor účinných cvikov pre Stabilizáciu a Mobilizáciu chrbtice.

Najčastejším pohybom, ktorému sa človek denne venuje, je chôdza, základná zostava cvikov SM systém bola vyvinutá tak, aby každého človeka naučila správnemu koordinovanovanému pohybu v každodennej bežnej činnosti.

SM systém obsahuje 11 základných cvikov, ktoré sa ďalej rozširujú o rôzne modifikácie - špeciálne cvičenia pre tehotné ženy, zostava pre tenisových hráčov, rehabilitáciu pri skolióze a iné.


SM systém obsahuje 11 základných cvikov, ktoré sa ďalej rozširujú o rôzne modifikácie - špeciálne cvičenia pre tehotné ženy, zostava pre tenisových hráčov, rehabilitáciu pri skolióze a iné.

SM systém sa z Českej republike postupne rozšíril do zahraničia.

SM systém je komplexný liečebný telocvik, ktorý odstraňuje príčinu poškodenia platničiek. Navracia človeku schopnosť špirálovej stabilizácie tela pri pohybe, rovnováhu vo svaloch a správne držanie tela. To umožňuje človeku opäť regenerovať svoju chrbticu pri každom kroku. Úspešnosť SM systému pri dodržiavaní cvičebného režimu je 95%-ná. Ak ani po troch mesiacoch intenzívneho cvičenia pod odborným dohľadom nepríde k zlepšeniu zdravotného stavu pacienta, operácia je nevyhnutná.

Ukážky cvikov


Zdroj ukážky cvikovhttps://spiralstabilization.com/